Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výroba papíru

27. 5. 2007
Moderní výroba

Moderní výrobní proces papíru Fourdrinierovým strojem (papírenský stroj) má tyto fáze:

Výroba vláken - celulozka

Materiál použitý na výrobu papíru (dřevěné štěpky) je nejprve převeden do celulózy, koncentrované směsi vláken rozptýlených v kapalině. Protože mnoho z těchto vláken je vyrobeno z přírodních zdrojů, dříve textilu, nyní převážně ze dřeva, vyžaduje tento proces několikeré promývání a homogenizaci, je proto náročný na spotřebu vody. Vlákna se vyluhují v kyselém nebo alkalickém prostředí (sulfitová vláknina nebo sulfátová vláknina), mohou se též bělit.

 Přípravna

Použitá vláknina se pak upravuje podle typu vyráběného papíru a to mechanicky a chemicky. Machanické úpravy - mletí. Vláknina se ve vodní suspenzi mele kontinuálně v diskových mlýnech. Pro měkké savé papíry se vláknina mele velmi málo, avšak pro tukotěsné papíry (pergamenová náhrada)je stupeň mletí velmi vysoký. Chemické úpravy - do vlákniny se přidává kationický škrob (zvýšení pevností papíru), barvy, klížidlo (proti rozpíjení tiskových barev nebo inkoustu), plniva - kaolin nebo uhličitan vápenatý (aby nebyl papír průsvitný), retenční prostředky (pro zvýšení výtěžnosti), a další chemické prostředky.

 Papírenský stroj

Mokrá část. Vláknitá suspenze natéká na podélné nekonečné síto kde dochází k odvodnění vlákniny tak, že vlákna se usazují na povrchu síta a voda protéká do sběrné vany. Dále se může voda ze spodní strany síta odsát sacími skříněmi. Lisová část. papírový list se snímá ze síta pomocí plstěnce do lisové části (několik válcových lisů za sebou), kde se lisováním odstraní další množství vody z papírového listu. Sušící část. Protože již není možné mechanicky odstranit zbylou vodu v papírovém listu, musí se papírový list sušit na válcích, které jsou vytápěny párou. Ve středu sušící části může být umístěno natírací zařízení pro povrchové úpravy papíru (povrchové klížení nebo natíraní). Na konci papírenského stroje může být kalandr. Je to vlastnně lis kde se papír povrchově uhlazuje, pak následuje navíječ kde se papírový list navíjí do rolí nebo řeže na formáty.

 Formování do archů

Směs celulózy se dále ředí vodou, výsledkem je velmi jemný neusazený kal (suspenze). Tato zředěná suspenze se cedí přes jemné, pohybující se síto, v nekonečný pás papíroviny. Vodoznak může být vložen do papíru v této fázi procesu. Tento pohybující se pás je stlačen a sušen do spojitého pásu papíru.

V případě formového procesu, množství celulózy je nabráno do formy s drátově-sítovým základem (nebo jiným cedicím zařízením), tedy vlákna jsou položená na sítu, a nadbytečná voda může být odceděna mimo. Nyní lze použít tlak na odstranění přebytečné vody. Papír pak může být odebrán z formy, vlhký nebo suchý, a lze pokračovat v dalším zpracování.

Věšina hromadně vyráběného papíru se vyrábí použitím spojitého (Fourdrinierova) procesu pro vytvoření listu. Po vysušení tento spojitý list může být nařezán podélně a příčně na požadované rozměry. Standardní rozměry archů jsou předepsané regulačními orgány Mezinárodní organizace pro standardizaci (International Organization for Standardization - ISO).

Další přísady

Neupravený papír, který obsahuje jen stlačenou a usušenou celulózu, je velmi savý (např. pijavý papír), a neposkytuje dobrý povrch pro psaní nebo tisk. Proto je v papíru použito velké množství přísad na dodání požadovaných vlastností. Ty jsou použity v povrchové vrstvě zvané apretura.

Přísady apretury jsou často polymery navrženy tak, aby poskytovaly lepší povrch pro tisk. Škroby, jako je polyvinylacetát (polyvinyl acetate - PVA), jsou velmi často používané, ale kolik je typů papíru, tolik typů apretur je použito. Povrchové vrstvy též mohou být hlazeny, aby se na papír lépe psalo. Struktura neupraveného papíru je drsná, a proto se pro dosažení větší hladkosti používají povrchové vrstvy sestávající z latexu nebo jiných pojiv a plnidel, jako jsou kaolin nebo uhličitan vápenatý. Lesklé, hedvábné nebo kamínkové papíry, jako časopisecký papír (pro vnitřní stránky), se vyrábějí tímto způsobem. Lesklého efektu (např. na obálkách módních časopisů) se dosáhne na konci tiskového procesu, lakováním nebo laminováním, a ení tedy vlastností papíru.

Jiné přísady jsou se používají pro rozšíření různých vlastností papíru, nejčastějšími z nich jsou optické zjasňovače, které dodávají papíru modrý odstín. „Granitový papír“ je název papírové suroviny obsahující velmi jemná obarvená vlákna buď z látky nebo z papíru.

 Sušení

Papír se suší i několikrát během výroby (suchý papír je mnohem pevnější než vlhký, proto je lepší papír usušit a předejít tak jeho protržení a zastavení produkční linky).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

výroba papíru

(Martina, 27. 4. 2012 7:52)

jen by mě zajímalo ten postup v bodech takhle je to strašně zdlouhavé a v bodech myslím
-vlákninové dříví
-odkornění
-sekání štěpků
-.................
takhle máte dlouhý text a nic k tomu

denni vyroba a spotreba papiru v ČR

(Radka , 7. 2. 2012 17:57)

Dobry vecer syn dostal ve skole za ukol zjistit,kolik se denne vyrobi a spotrebuje papiru v ČR,nemuzu to nikde najit ,proto se na Vas obracim,moc dekuji za odpoved

kun 787878+78687888

(123456789012234685797, 15. 11. 2011 16:19)

lol6olololooolololooloo6

ekologie*

(vavrovka, 15. 11. 2011 16:09)

jhsrtkhskrgjsfzjkzstk

Pár poznámek...

(Wořech, 10. 9. 2008 10:00)

Zdravím, text je pěkný, ještě by to chtělo uvést, že pochází z české wikipedie (většinou se to dělá, je to slušnost).
Vzkaz punkerce a dalším-radši nic nepište, neumíte ani základní gramatiku českého jazyka a zbytečně otravujete ostatní. Je to...trochu smutné asvědčící o Vaší inteligenci. Díky.

díkkkk

(monika, 9. 6. 2008 12:33)

díky moc měla sem psát referát tak sem se koukla na internet a tam sem našla vás a budu tyto stránky doporučova kamarádkám

vuzfu

(noikjhuc, 28. 5. 2008 12:21)

bzujzcjcjz

diky

(teres, 28. 4. 2008 18:44)

taky ste me zacharnili pred testem z technologie, hledala sem vyrobu papiru a nasla:))

-------

(supr!, 27. 4. 2008 22:28)

hej jste zachránci moji...teď o pul 11 jsem si vzpomněla na referát xD díky moc!

dik

(:-), 27. 3. 2008 15:10)

heh nice už mám referat do chemie :-)

........

(Katka, 28. 2. 2008 8:08)

Jste pěkně sprostí!Jestli si myslíte že jste zajímaví tak nejste!Ekologie je zajímavá...

houkovy knedlik

(metaxa, 20. 2. 2008 20:38)

jo dobry mam referat na zemak:D

zmrd

(hklsndjkfghksdhgsd, 24. 1. 2008 13:32)

kokote,ty jeden vymaštěnej si uplnej debil že tě zajím,aj eko a odpady kdo by se od to zajímal?Asi je nom takovej debil a kretén jako si ty!!!!!!!!!!!Jestli máš zájem o můj odpad tam mi dej vědět na číslo:774218370 nebo na icq:které si nepamatuju!A nebo skypé ale to pochybuju že znáš a přezdívka je punkerka18

debile

(jsbjksbsjkfnaglk, 24. 1. 2008 13:28)

ty čůráku jeden zasranej máš to úplně blbě ty kreténe a to jsem to nemusel ani číst víš to vidim na pohled z fotky,kterou tam nemáš že jsi uplnej debil kretén či čůrák ale to jsem se už zmínil tak newim jaká urážka na tebe ještě platí pokud jsi podělana ženska tak mi zavolej na číslo 724865973

phd

(Arto Cabari, 23. 1. 2008 17:30)

hej, docela ok, nekrať nic na seminárku je to ještě krátký:D tak budu muset hledat dál

pro a proti

(......., 13. 1. 2008 13:35)

Náhodou co kecaj, máte to dobrý.Co sem potřeboval(a) tak jsem našel-našla.

Tradak

(Krakor, 12. 12. 2007 13:29)

ticho budte!!!

lama lama lama

(lol, 12. 12. 2007 13:23)

hustý!!!!

blbce

(tomáš, 12. 12. 2007 13:12)

mas tam chyby

hnet tet

(tomáš, 12. 12. 2007 13:08)

to skrat